Niedziela Palmowa 2018

 

W Niedzielę Palmową jest czytany ewangeliczny opis męki Chrystusa; zmierza ona do Wielkanocy, czyli zmartwychwstania – zwycięstwa nad śmiercią; jest to czas refleksji, ale też radości, którą chrześcijanie przekazują światu

Niedziela Palmowa celebrowana jest od IV wieku i upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na święto Paschy. Swoją nazwę zawdzięcza wprowadzonemu w XI wieku zwyczajowi święcenia palm. To także pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Wielkanocną.

W Niedzielę Palmową uczestniczymy w uroczystych procesjach z kolorowymi tradycyjnymi palmami – symbolem życia i zwycięstwa, które w niektórych regionach wyglądają naprawdę imponująco i są dziełami sztuki.

W Jerozolimie procesja z palmami rusza z Betfage, niewielkiego sanktuarium na Górze Oliwnej, i kieruje się w stronę kościoła św. Anny.

Procesja dokładnie podąża śladami Jezusa, który wjeżdżał na osiołku do miasta ze zbocza Góry Oliwnej. Jerozolimska procesja różni się od polskich procesji tym, że wierni uczestniczą w niej, przynosząc palmowe liście i gałązki oliwne, podczas gdy w Polsce istnieje tradycja ozdobnych palemek, często ręcznie wyrabianych

Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele katolickim, który upamiętnia ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa poprzez ukrzyżowanie.

Od 1986 roku wraz z Niedzielą Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży. Jest to tradycja wprowadzona za czasów pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży brzmi „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. Papież Franciszek zaapelował w swoim orędziu do młodzieży, by ta stosowała „rozeznanie” wobec swoich obaw i wąpliwości. Jak twierdzi „pozwala nam ono uporządkować zamęt w naszych myślach i uczuciach, aby działać w sposób właściwy i roztropny”.

 

-->zobacz zdjęcia